Zastanawiasz się nad założeniem fundacji? Chcesz dowiedzieć się więcej zaletach i wadach tej instytucji? W tym artykule znajdziesz niezbędne informacje na powyższy temat. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!
Spis treści:
Czym jest fundacja?
Fundacje obok stowarzyszeń są drugą co do popularności formą prawną wśród organizacji pozarządowych w Polsce. Fundacja to niezależny podmiot, który działa w oparciu o majątek przeznaczony przez fundatora na określony w statucie cel.
Cechy fundacji:
- Działalność: . Fundacja działa na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach oraz uchwalony przez fundatora statut.
- Założyciel: Fundacje mogą ustanawiać osoby fizyczne niezależnie od ich obywatelstwa i miejsca zamieszkania bądź osoby prawne mające siedziby w Polsce lub za granicą. Istotnym jest aby siedziba fundacji powinna znajdować się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
- Cel: Fundacja realizuje określony w statucie cel, który musi mieć charakter społecznie lub gospodarczy użyteczny.
- Majątek: Majątek fundacji stanowią składniki majątkowe przekazane przez fundatora i osoby trzecie. Majątek i dochody fundacji służy realizacji celu statutowego i nie może być dzielony między członków fundacji ani przeznaczony na inne niż statutowe cele.
- Osoba prawna: Fundacja posiada osobowość prawną, co oznacza, że może działać we własnym imieniu i na własny rachunek. Może ona zawierać umowy, nabywać prawa i zaciągać zobowiązania.
- Członkostwa: W odróżnieniu od stowarzyszeń fundacja nie musi posiadać członków aby prowadzić swoja działalność.
- Zarząd: Działalność fundacji prowadzi zarząd, który powoływany jest przez fundatora lub organ nadzoru.
- Nadzór: Fundacja podlega nadzorowi ministra właściwego ze względu na cele fundacji, którego wskazuje w statucie fundator.
Jakie są cele fundacji?
Fundacje to niezależne i niezarobkowe podmioty prawne powołane do realizacji celów społecznie i gospodarczo użytecznych które zgodnie z ustawą o fundacjach z 1984 roku, które mogą obejmować szeroki zakres obszarów, takich jak:
- Ochrona zdrowia: wspieracie profilaktyki chorób, leczenie pacjentów, badania naukowe i rozwój infrastruktury medycznej.
- Rozwój nauki: finansowanie badań naukowych, przyznawanie stypendiów dla naukowców, promowanie edukacji naukowej i wspieranie popularyzacji wiedzy.
- Oświata i wychowanie: prowadzenie szkoły, organizowanie zajęć edukacyjnych, wspieranie uczniów i studentów oraz promowanie edukację pozaszkolną.
- Kultura i sztuka: wspieranie artystów, organizowanie wystaw i koncertów, promowanie kultury i sztuki polskiej i zagranicznej.
- Opieka i pomoc społeczna: pomaganie osobom potrzebującym, niepełnosprawnym, ofiarom przemocy, bezdomnym i innym grupom wykluczonym społecznie.
- Ochrona środowiska: działanie na rzecz ochrony środowiska naturalnego, walczenie z zanieczyszczeniem powietrza i wody, promowanie zrównoważonego rozwoju i edukowanie o ochronie przyrody.
- Ochrona zabytków: ochrona zabytków historycznych i kulturowych, prowadzenie renowacji obiektów zabytkowych, promowanie edukacji o dziedzictwie kulturowym i wspieranie badań archeologicznych.
Fundacje mogą realizować jeden lub więcej celów zdefiniowanych w statucie. Ich wybór zależy od woli fundatora, przy czym ważne jest, aby te cele były realne i osiągalne.
Zalety i wady prowadzenia fundacji
Fundacje, jako niezależne organizacje pozarządowe, niosą ze sobą zarówno liczne zalety, jak i pewne ograniczenia. Oto krótkie zestawienie najważniejszych plusów i minusów działalności fundacji:
Zalety fundacji:
- możliwość prowadzenia odpłatnej i nieodpłatnej działalności statutowej;
- możliwość prowadzenia działalności gospodarczej;
- możliwość korzystania z ulg podatkowych;
- olbrzymi wpływ fundatora na działalność fundacji;
- możliwość korzystania z różnych źródeł finansowania działalności fundacji, takich jak dotacje, darowizny, granty czy środki unijne;
- możliwość realizacji swoich pasji oraz przyczyniania się do poprawy jakości życia lokalnych społeczności, rozwiązywania problemów społecznych i budowania kapitału społecznego.
Wady fundacji:
- dość skomplikowana procedura rejestracji;
- konieczność posiadania majątku założycielskiego;
- konieczność regularnego składania sprawozdań ze swojej działalności, m.in. finansowych i merytorycznych;
- konieczność prowadzenia pełnej księgowości.
Jak założyć fundacje?
Założenie fundacji to dość skomplikowany proces, który wymaga zaangażowania, czasu i odpowiedniej wiedzy. Poniżej krótkie zestawienie najważniejszych kroków, jakie należy podjąć, aby założyć fundację:
- Sporządzenie statutu fundacji: Statut to podstawowy akt prawny fundacji, który ustala fundator. Statut powinien określać nazwę fundacji, siedzibę i majątek, cele, zasady, formy i zakres działalności fundacji, skład i organizację zarządu, sposób powoływania oraz obowiązki i uprawnienia tego organu i jego członków.
- Oświadczenie o ustanowieniu fundacji: Oświadczenie fundatora o ustanowieniu fundacji powinno być złożone w formie aktu notarialnego oraz zawierać cel fundacji i składniki majątkowe przeznaczone na jego realizację.
- Rejestracja fundacji: Fundacja uzyskuje osobowość prawną dopiero z chwilą uzyskania wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym. Wniosek o rejestrację fundacji składa się do sądu rejonowego właściwego ze względu na siedzibę fundacji.
Pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma charakter jedynie informacyjny i nie stanowi porady prawnej. Jeżeli potrzebujesz pomocy przy przygotowaniu dokumentów niezbędnych do rejestracji fundacji lub masz inne pytania skontaktuj się z prawnikiem.
Dodaj komentarz