JasnePrawo.pl » Dziedziny prawa » Prawo rodzinne

Prawo rodzinne

Prawo rodzinne to zbiór przepisów ustalających, jak powinny być uregulowane różne sprawy dotyczące rodzin. Dotyczy to między innymi zawierania i rozwiązywania małżeństw, opieki nad dziećmi, spraw spadkowych oraz adopcji. Celem tych przepisów jest zapewnienie ochrony praw wszystkich członków rodziny i utrzymanie porządku w relacjach rodzinnych, a także wsparcie dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji, takich jak dzieci czy osoby starsze. 

Rozwód

Rozwód to wyjątkowo trudne i emocjonalne przeżycie. Aby przejść przez ten trudny czas z większym spokojem i zrozumieniem przygotuj się do niego. Twoja świadomość prawna i strategiczne podejście mogą uchronić Ciebie przed nieoczekiwanymi komplikacjami czy negatywnymi skutkami rozwodu, w tym utratą majątku, czy ograniczeniem praw rodzicielskich. 
Dla wielu osób pytanie, czy zatrudnić prawnika do pomocy przy rozwodzie, jest kluczowe. Jednakże, czy takie posunięcie jest niezbędne zależy to od wielu czynników. Jeśli wspólnie z współmałżonkiem rozwiążecie kluczowe kwestie związane z rozwodem, to wówczas obie strony będą w stanie zaoszczędzić na czasie i na kosztach obsługi prawnej. Takie rozwiązanie może być skuteczne w przypadku par z krótkim stażem małżeńskim, porównywalnymi zarobkami i nieposiadającymi znacznego majątku czy dzieci.
Natomiast jeżeli Twoja relacja z małżonkiem jest tak zerwana, że nie możesz skutecznie się z nim porozumieć, lub jeśli Twój małżonek stosował przemoc, z pewnością będziesz potrzebował pomocy specjalisty, który pomoże ochronić Twoje prawa. Podobnie sytuacja się ma jeżeli macie znaczny majątek małżeński, małoletnie dzieci lub duże różnice w dochodach. Ponadto niekiedy specjaliści mogą pomóc rozładować napięcie pomiędzy małżonkami w tym trudnym czasie.

Rozwód – krok po kroku


Poznaj wszystkie etapy rozwodu, od przygotowania pozwu, rozprawę i orzeczenie rozwodu.

Rozwód z orzeczeniem o winie i bez winy


Poznaj różnice pomiędzy rozwodem za porozumieniem stron, a rozwodem z orzeczeniem o winie.

Pozew o rozwód


Poznaj niezbędne elementy pozwu rozwodowego. Skorzystaj z bezpłatnego pozwu o rozwód.